Matrace, postele, nábytek - Rothwell International s.r.o.

8 tipů, jak se správně starat o lůžkoviny

Už jste někdy bezradně stáli nad povlečením, které se srazilo? Nebo vám ihned po prvním vyprání bílá nadobro změnila svůj sněhobílý odstín na nudnou šeď? Investicí do kvalitních peřin, polštářů to vše teprve začíná. Vyzkoušejte některé z našich 8 tipů a doporučení, jak se správně starat o lůžkoviny. Díky tomu vám potom mohou déle sloužit a jejich údržba bude snazší a jejich využití komfortnější.

  • Větrání místnosti na denním pořádku

Větrat, větrat, větrat! Tak by mohla znít ranní mantra, kterou je dobré si často opakovat. Neuděláte chybu, pokud si ji stanovíte jako první činnost ihned po probuzení. Lůžkoviny se zbaví vyšší teploty i přebytečné vlhkosti. Není tedy vhodné peřiny hned po tom, co vylezete z postele, zastýlat, nebo překrýt přehozem, který větrání brání. Zkuste si větrání ložnice zautomatizovat tak, aby se stalo vaším pravidelným zvykem. U této činnosti platí, že větrání ve větší míře rozhodně neuškodí, ba právě naopak.

  • Věnujte zvýšenou pozornost polštáři

Protože ochranu proti znečištění zajišťuje povlečení, přikrývky a polštáře se tak mohou prát jednou do roka. Při praní peřin platí rovněž stejná pravidla jako u povlečení, tedy že záleží na materiálu. Z tohoto hlediska můžete s klidným svědomím vyprat i péřovou peřinu či polštář. Pokud máte péřové lůžkoviny, kopírujete navíc současný trend v bydlení. Zvlášť důležitou péči je třeba věnovat peřinám z dutého vlákna. U těchto vláken si pohlídejte naplnění pračky. To by nemělo více než třetinu svého objemu. Peřiny totiž obecně hodně dokážou nasát velké množství vody. Přeplněná pračka by tak způsobila špatné vyprání a možná i další problémy. A těm byste se chtěli rozhodně vyhnout. Zkuste také neplýtvat množstvím pracího prášku. V tomto případě platí, že méně je někdy více.

  • Praní povlečení vyžaduje častější péči

Povlečení snese častější praní už jen proto, že plní funkci ochranného štítu peřin. Na jejich praní bychom tedy neměli zapomínat jednou až dvakrát za měsíc. Alergikům mnohdy vyhovuje i častější praní povlečení, ale současně také šetrnější prací přípravky. Samozřejmostí by mělo být vyprání nově zakoupeného povlečení. Perete povlečení naruby? Pokud ano, můžete si připsat plusový bod. Je to totiž jedna z věcí, na kterou se často zapomíná. Podrobnějším radám týkajících se praní povlečení můžete očekávat v jednom z dalších článků. 

  • 100% vysušení je základ

Dalším krokem po vyprání je důkladné vysušení. Jak jsme již uváděli předtím, peřiny se podobají velice účinné houbě, kterou je potřeba nechat důkladně proschnout. Pokud vlastníte sušičku, máte vyhráno a rozhodně ji využívejte. Sušení lůžkovin ve venkovním prostředí patří mezi nejpřirozenější způsob, jak na suché prádlo. Pro někoho velice jednoduché řešení, obzvláště v létě, přináší ale zásadní nevýhodu. Do peřin se může zvenku dostat pyl. To rozhodně nepotěší alergiky a dráždit může i člověka, který alergický není, ale jeho pleť je citlivější.

  • U peří zapomeňte na přímé sluneční světlo

Možná si řeknete, že pohled na prádlo, které šťastně plápolá ve větru, je malebný. Pokud je vám škoda nevyužít vaši rozlehlou zahradu, nezoufejte. Neznamená to, že musí v takovém počasí zůstat zavřené v ložnici, ba právě naopak. Využijte teplý vzduch, kdy prádlo dobře schne, ale nedělejte to u péřových přikrývek. Během jejich sušení by se mohla určitá část peří přesušit a může začít docházet k jeho praskání. Navíc by střední část mohla zůstat vlhká a peří by tak rozhodně nebylo načechrané.

  •  Polštáře je jednou za čas třeba vyměnit

Nákup kvalitních lůžkovin, do kterých jste investovali nemalé peníze, je správným krokem. Zároveň ale musíte počítat s tím, že nastane doba, kdy je bude potřeba obměnit. Jak dlouho vydrží peřiny a polštáře v uspokojujícím stavu? Zejména polštáře patří mezi velice namáhané položky. Z hygienického hlediska trvá přibližně 5 let, než budou potřeba vyměnit.

  • Jak naložit s vlnou?

Jedním z dalších materiálů může být ovčí vlna, která je náročná na čištění a údržbu. Vhodné je používat přípravky obsahující lanolin. Ty jsou na vlnu přímo určené a pomohou nám k tomu, aby vlna vydržela ve skvělém stavu co nejdéle.

  •  Co nejměkčí froté ručníky náš cíl

Stalo se vám, že místo měkkého froté ručníku, se kterým bylo osušení po koupeli takřka zájmovou činností, objevili tuhé prkno hrubé na dotek. Správná péče začíná ještě před prvním použitím, kdy je třeba ručník vyprat společně s jiným stejně barevnou prádlem, a to nejlépe na čtyřicet stupňů, aby se vlákna zatáhly. Na ručníky platí dále jedině jemné zacházení. Za jejich hrubost může hrubá chyba, když přidáte aviváž do máchání. Působení aviváže se vlákna „přilepí"“ k sobě a ručník už nebude nikdy takový heboučký a nadýchaný jako předtím. 

8 tipů. jak se správně starat o povlečení
info@rothwell.cz
  • 1
KONTAKTUJTE NÁS
Od pondělí do pátku
8:30 - 17:00 hodin
Tel. zdarma: 800 700 075
Fax: 326 99 77 27
e-mail:info@rothwell.cz
Napište nám svoje telefonní
číslo, IHNED Vámzavoláme
Napište nám svůj vzkaz
rádi Vámodpovíme
Právě se nacházíte v kategorii :
2012 © All rights reserved| Created byRothwell International s.r.o.|Design by VOGO|odkazy|mapa serveru
 
Zpětné voláníZadejte své telefonní číslo, my Vám obratem zavoláme zpět a poradíme s vybraným produktem.


Nepovinné :


* Zpět voláme v pracovní dny od 8.30 do 17.00 hodin - prakticky okamžitě po zadání tel. čísla. Pokud zadáte tel. číslo o víkendu nebo mimo vymezený čas, budeme Vám volat v prac. den v těchto hodinách.
Dotaz e-mailemZadejte svůj e-mail a dotaz. My Vám co nejdříve napíšeme zpět a poradíme s vybraným produktem.
Váš košík je prázdný

Nadpis

Zavřít
Zadejte přihlašovací údaje
e-mail
heslo