Matrace, postele, nábytek - Rothwell International s.r.o.

Jak spali naši předkové?

Pokud si dnes jdete koupit postel, máte na výběr z mnoha možností. Moderní postele jsou pohodlné a už dávno neslouží jen ke spánku. Můžete na nich vykonávat mnoho dalších činností, od relaxace, přes četbu knih a časopisů, práce s notebookem až po pojídání jídla. O tomto samozřejmě vědí i obchodníci a výrobci postelí, kteří moderní postele přizpůsobují pro všechny možné činnosti (a když ne přímo z výroby, tak aspoň za pomoci šikovného příslušenství, které si můžete k posteli dokoupit). Takhle tomu ale vždy nebylo, zajímá vás, jak na posteli spali vaši předkové? V tom případě pokračujte v čtení tohoto článku.

Starověk

Nejprve si musíte ujasnit, že postel dříve neznamenala komfort, matrace a ozdobné povlečení ze saténu. Naši předkové dost často spali jen na suché hromádce slámy, která jim sloužila jako lóže. Navíc měli úplně odlišný spánkový cyklus, dnešní člověk spí v jednom kuse přibližně 8 až 10 hodin, zatím co naši předci si spánek rozdělovali do několika menších cyklů po 3 až 5 hodinách. Mezi těmito cykly byla takzvaná mezifáze, ve které relaxovali a jinak odpočívali. S rozvojem umění se tato fáze značně posunula a lidé tyto chvíle využívali pro intimitu, četbu nebo třeba hraní divadla.

Neexistovaly ani žádné matrace, kupky slámy byly přímo na zemi a díky tomu se to v nich jen hemžilo špínou a hmyzem. Proti tomuto se začalo bojovat až tím, kdy lidé zjistili, že bude postel mnohem pohodlnější v případě, že bude mít určitý zdvih. Právě tento zdvih zavedli zhruba 3000 let před naším letopočtem a dokazují to historická lůžka z té doby, která pocházejí ze Skotska.

Patrnější skok ve vývoji postelí je znát například ve starověkém Egyptě. Zde jsou už samozřejmostí polštáře, přikrývky, a dokonce i nebesa. Postel byla hlavním středobodem odpočinku a relaxace, kromě toho ovšem sloužila i ke stolování, konverzaci a zábavě. Lůžka významnějších hodnostářů pak byla velmi často kována zlatem nebo tesaná ze vzácných dřevin, aby všichni poznali už při příchodu do místnosti, s kým mají tu čest.

Ještě dál posunuli svou představu ideálního odpočinku Římané. Byli to totiž právě oni, kdo přišel s matracemi, které byly vystlané kvůli většímu pohodlí. Tehdy se k vystlání matrací používalo hlavně peří, sláma nebo dokonce bavlna. Celá matrace pak byla potažena nějakou dražší a příjemnější látkou a tamní šlechta trávila na lůžku podstatnou část svého života. Součástí domácnosti bylo kromě klasického lůžka na ležení i lůžko, které sloužilo k dalším činnostem například ke stolování, čtení, vzdělávání a podobně.

Jak spali naši předkové

 

Středověk

Obrovský rozmach zaznamenaly postele ve středověku, tedy přibližně ve 13. století. I postele v Evropě dostaly nebesa a spoustu dalších dekorativních prvků. Bohužel však šla do pozadí samotná konstrukce postele, kterou upozadily použité materiály. Čelo postele začala zdobit závěsná lampička, která se stala hitem především ve vyšších společenských vrstvách, které ocenily to, že si mohou ještě před spaním číst z oblíbené knihy.

Chudší vrstvy samozřejmě neměly nárok na dražší postele, ovšem i nadále platilo, že ve středověku byly postele velmi prostorné. Sice jste tedy neměli postel ze zlata, ale i tak jste se poměrně pohodlně vyspali na posteli, která pro jednoho i pro dvě osoby bohatě postačovala.

Renesance a moderní doba

Další rozmach zaznamenaly postele v době renesance, která především v Evropě znamenala rozmach přepychu a luxusu. Postele byly zdobeny perlami, drahými kameny a celé rámy byly velmi často pozlaceny. Takové postele můžete v dnešní době obdivovat už jen v muzeích, nicméně v době renesance jste na takováto lůžka mohli natrefit mnohem častěji, než si myslíte. V té době byly matrace vystlané hlavně bavlnou, setkat jste se ovšem mohli i se lnem. Ve vystýlkách jste se navíc mohli setkat i s koňskými žíněmi a kokosovým vláknem. Matrace již byly samozřejmě potaženy, nejčastěji se k ušití potahu používala bavlna.

Až na počátku 20. století došlo k vynálezu latexové pěny, která se začala dávat do matrací a polštářů. Vývoj ovšem pokračoval dál a v 70. letech došlo k vynálezu vzdušných postelí, vodních matrací a především paměťové pěny, která se používá dodnes.

info@rothwell.cz
  • 1
KONTAKTUJTE NÁS
Od pondělí do pátku
8:30 - 17:00 hodin
Tel. zdarma: 800 700 075
Fax: 326 99 77 27
e-mail:info@rothwell.cz
Napište nám svoje telefonní
číslo, IHNED Vámzavoláme
Napište nám svůj vzkaz
rádi Vámodpovíme
Právě se nacházíte v kategorii :
2012 © All rights reserved| Created byRothwell International s.r.o.|Design by VOGO|odkazy|mapa serveru
 
Zpětné voláníZadejte své telefonní číslo, my Vám obratem zavoláme zpět a poradíme s vybraným produktem.


Nepovinné :


* Zpět voláme v pracovní dny od 8.30 do 17.00 hodin - prakticky okamžitě po zadání tel. čísla. Pokud zadáte tel. číslo o víkendu nebo mimo vymezený čas, budeme Vám volat v prac. den v těchto hodinách.
Dotaz e-mailemZadejte svůj e-mail a dotaz. My Vám co nejdříve napíšeme zpět a poradíme s vybraným produktem.
Váš košík je prázdný

Nadpis

Zavřít
Zadejte přihlašovací údaje
e-mail
heslo