Matrace, postele, nábytek - Rothwell International s.r.o.

Jak správně vybrat jídelní stůl

Nepohodlně se hrbit nad jídelním stolem nebo si stěžovat na nedostatek místa a strkat se lokty patří minulosti. Jídelní stůl tvoří v kuchyni či jídelně dominantní prvek a se stejnou úctou by se mělo přistupovat i k jeho výběru. U jídelního stolu se scházíme se svými nejbližšími, abychom se podělili o vzácné chvíle strávené spolu. K jídelnímu stolu ale také usazujeme zpravidla i hosty či dokonce obchodní partnery. Proto k příjemně stráveným okamžikům nepatří jen pěkný ubrus či vkusné nádobí, ale také kvalitní a stabilní jídelní stůl, který dlouho vydrží.

 Od moderních jídelních stolů můžeme očekávat nejen nevšední design, ale i široký výběr materiálů, rozměrů a tvarů. V poslední době se rovněž zdůrazňuje bezpečnostní hledisko, ze kterého se na výběr jídelního stolu dívat. Co nepodcenit a na co se zaměřit při výběru jídelního stolu? Důležitou roli hraje materiál a velikost.

 Velikost a tvar jídelního stolu je základ

Předtím než se vrhnete do prvního obchodu s nábytkem, zamyslete se nad Vaším prostorem v kuchyni či jídelně s nadhledem. Chce to chvíli chladného a pragmatického uvažování a třeba i kousek papíru a tužku. Je dobré si totiž rozvrhnout, jak velký prostor máme k dispozici. Klasika v podobě obdélníkových jídelních stolů pasuje do menších prostor a lze jej šikovně přisunout ke stěně. S kulatými jídelními stoly si můžete popustit uzdu své fantazii a trochu si zaplýtvat prostorem – pokud tak můžete učinit.

 Dalším důležitým otazníkem je jeho celková velikost, která počítá s počtem členů v domácnosti. Menší rodinka se bude u velkého stolu pro šest osob cítit osaměle. Pět členů domácnosti zase ocení větší prostor pro své pohodlí.

 Materiál a barvy jídelního stolu

Doby, kdy se jídelní stůl vyráběl pouze ze dřeva, již minuly. Zároveň ale dřevo neztratilo nic ze svého výsadního postavení. Dřevené jídelní stoly tak zůstávají dominantou ve většině jídelen či kuchyní. Nápaditý jídelní stůl si můžete nechat vyrobit i z masivu. Jídelní stoly z masivu se vyznačují úctyhodnou životností a robustním provedením. Objevila se také ale řada exotických dřevin, ze kterých jídelní stůl může vzniknout.  Pokud máte rádi dřevo z dalekých krajin, Váš jídelní stůl může vzniknout z dřevin jako dřevo wengé, eben, jilm, cambara a další. Budeme-li se držet přírodních materiálů, neměly bychom zapomenout ani na ratan či kámen.

V současné nabídce kuchyňského nábytku se můžete setkat ale i se skleněným jídelním stolem, který svým stylem zapadne do moderního interiéru. Beznadějní romantici či příznivci rustikálního nábytku jistě ocení stoly z tepaného kovu. Výběrem skleněného stolu ale můžete doplatit na jeho křehkost, proto se při jeho výběru zamyslete, jak často jídelní stůl vlastně využíváte.

Jak správně vybrat jídelní stůl

 

Nezapomeňte na židli k jídelnímu stolu

Pohodlná a zároveň funkční židle tvoří s každým stolem nerozlučitelnou dvojici. Stejný důraz, s jakým vybíráme kancelářskou židli, bychom měli použít i na výběr i židle k jídelnímu stolu. Vybírejte kvalitní materiál sedáku, na kterých se můžeme pohodlně usadit, ale zaměřte se i na samotný opěrák. Opěrák jídelní židle by měl končit několik centimetrů pod lopatkami. I když se nám to nezdá, u jídla strávíme poměrně hodně času. Proto vynechte ze svého výběru opěrák pod úhlem celých 95°. Při výběru židlí s opěrkami musíme ale brát zřetel na výšku stolu, aby při zasouvání židlí ke stolu nenastal problém.

A jak je to s parametry židle k jídelnímu stolu? Mezi kolenem a spodní hranou stolu by se mělo nacházet optimálních 8–9 centimetrů volného prostoru. Ideální výška stolu se pohybuje okolo 75 centimetrů. Jedna osoba potřebuje u stolu plochu cca 60 x 40 centimetrů. Obecně platí, že židle by měla být vysoká 45 centimetrů, aby rovně sedící postava měla stehenní a holenní kosti zhruba v pravém úhlu a chodidla přitom zůstávala celou plochou na podlaze. Není od věci se zamyslet nad lavicí k jídelnímu stolu masivu. Vyplatí se u obdélníkových stolů, pokud si můžete dovolit více prostoru. 

 

 

 

info@rothwell.cz
  • 1
KONTAKTUJTE NÁS
Od pondělí do pátku
8:30 - 17:00 hodin
Tel. zdarma: 800 700 075
Fax: 326 99 77 27
e-mail:info@rothwell.cz
Napište nám svoje telefonní
číslo, IHNED Vámzavoláme
Napište nám svůj vzkaz
rádi Vámodpovíme
Právě se nacházíte v kategorii :
2012 © All rights reserved| Created byRothwell International s.r.o.|Design by VOGO|odkazy|mapa serveru
 
Zpětné voláníZadejte své telefonní číslo, my Vám obratem zavoláme zpět a poradíme s vybraným produktem.


Nepovinné :


* Zpět voláme v pracovní dny od 8.30 do 17.00 hodin - prakticky okamžitě po zadání tel. čísla. Pokud zadáte tel. číslo o víkendu nebo mimo vymezený čas, budeme Vám volat v prac. den v těchto hodinách.
Dotaz e-mailemZadejte svůj e-mail a dotaz. My Vám co nejdříve napíšeme zpět a poradíme s vybraným produktem.
Váš košík je prázdný

Nadpis

Zavřít
Zadejte přihlašovací údaje
e-mail
heslo