Matrace, postele, nábytek - Rothwell International s.r.o.

Kam umístit v bytě, či domě ložnici

Zatímco kuchyně či pracovna jsou prostory určené pro to, aby v nich byl člověk výkonný a zaměstnal se prací, ložnice by měla být naopak oázou klidu, kde bychom si měli co nejvíce odpočinout. Dnes se podíváme na to, kam umístit ložnici v bytě či domě tak, aby se vám dobře spalo a aby se váš spánek vyhnul jakýmkoliv rušivým vlivům. Rozkryjeme tajemství čínského učení Feng-šuej, řekneme si, jak postupovat, pokud se naše ložnice nachází v bytě či domě, a na jakou světovou stranu ji umístit.

Feng šuej harmonizuje člověka a prostor

Věděli jste, že rozmístění místností, zejména umístění ložnice, se v našich obytných prostorech řídí podle nepsaných pravidel?  Je jednoduše vyzkoušené, že na určitých místech se vám nikdy nebude spát dobře. Vztahem člověka a jeho životního prostoru se zabývá právě Feng-šuej, tradiční čínské lidové učení. Hlavní myšlenkou těchto principů je udržovat ve správné rovnováze vodu (shui) a vítr (feng). Voda je důležitý zdroj zemské energie pro život lidí, rostlin a zvířat, vítr je zase zdroj energie, který přichází z nebes. Pokud jsou oba tyto elementy v harmonické rovnováze, lidem pomáhají.

Cílem tohoto starého čínského učení je nastolit harmonii energií, zlepšit naši životní situaci, zdraví a mezilidské vztahy. V poslední době se stále častěji setkáváme s aplikací Feng šuej pro úpravu domů, bytů či zahrad. Ložnice patří vedle kuchyně ke dvěma místnostem v domě či bytě, na které klade tato nauka největší pozornost. Vždyť právě v ložnici obnovujeme ztracenou energii a trávíme tam pravděpodobně také nejdelší časový úsek.

Ložnice by měla podle čínské nauky lákat a uklidňovat zároveň

Podle zásad Feng šuej by ložnice měla splňovat některé podmínky:

  • Neměla by mít více než jedny vstupní dveře a ty by neměly být ani proti vstupu do bytu, ani proti schodišti. Nad prostorem, kde spíte, by neměly být viditelné stropní trámy s ostrými hranami, které jsou pro Feng šuej negativním symbolem.
  • Pokud to lze, neumisťujme ložnici pod snižující se střechu, což může nastat například v podkrovních bytech. Ta vás potom ve spánku utiskuje a neumožňuje volné proudění energie.
  • Měla by mít pravidelný tvar bez výklenků, ve kterých se může zachytávat a hromadit škodlivá energie.
  • Pokud se jedná o vícepatrový prostor, ložnice by neměla být umístěna nad kuchyní ani pod toaletou.
  • Ložnice by také neměla sousedit s obývacím pokojem, ze kterého by nás rušil zvuk televize
Kam umístit v bytě či domě ložnici

Ložnice v malém bytě

V malém bytovém prostoru člověk bojuje o každý metr navíc. Není jednoduché dlouho se rozmýšlet nad tím, kam umístit ložnici a jak. Občas se ani neubráníme tomu sdílet v jednom prostoru společně s ložnicí i obývací pokoj či kuchyň. Platí zde zejména pravidlo, že méně je více. U malých bytů je užitečné zamyslet se nad vestavěným patrem. To patří k velmi oblíbeným variantám, jak uspořit místo. Bohužel se nehodí do panelákových bytů, protože strop musí mít minimálně 320 centimetrů. Horní část pak může být uzpůsobena tak, aby se mohl člověk pohodlně posadit. V dolní části je pak třeba vybavit prostor doplňkovým světlem.

Sever, jih či východ?

Velký dům neznamená lehčí řešení a také vyžaduje, abychom se nad ložnicí pečlivě zamysleli. Velká výhoda domu je možnost bohatě si vybrat, na kterou světovou stranu ložnici můžeme umístit. V ideálním případě by ložnice měla být umístěna směrem na sever, eventuelně na severozápad. Orientace na chladnější světové strany má logiku – místnost nebude večer přehřátá, takže se vám bude lépe spát. Když v ložnici situované na tuto světovou stranu člověk večer po teplém dni uléhá, je zde totiž ve srovnání s ostatními místnostmi příjemný chládek. Ložnice orientovaná na sever ale může být pro někoho až zbytečně tmavá a ponurá.

Někomu však naopak vyhovuje umístění ložnice směrem na východ, protože je ranní ptáče a probuzení paprsky vycházejícího slunce je pro něho mnohem příjemnější než pomocí budíku. Je to strana, která sleduje přirozený rytmus lidského života. Ráno se vám se sluncem bude lépe vstávat a přes den už do pokoje sluníčko nepaří, což oceníte v noci. Ložnice umístěná na jihozápad zase potěší všechny, kteří mají rádi větší teplo při spaní. V první řade je ale potřeba pamatovat na klid, který umístění ložnice musí provázet. Zejména díky tomu si pak můžeme dopřát kvalitní spánek.

info@rothwell.cz
  • 1
KONTAKTUJTE NÁS
Od pondělí do pátku
8:30 - 17:00 hodin
Tel. zdarma: 800 700 075
Fax: 326 99 77 27
e-mail:info@rothwell.cz
Napište nám svoje telefonní
číslo, IHNED Vámzavoláme
Napište nám svůj vzkaz
rádi Vámodpovíme
Právě se nacházíte v kategorii :
2012 © All rights reserved| Created byRothwell International s.r.o.|Design by VOGO|odkazy|mapa serveru
 
Zpětné voláníZadejte své telefonní číslo, my Vám obratem zavoláme zpět a poradíme s vybraným produktem.


Nepovinné :


* Zpět voláme v pracovní dny od 8.30 do 17.00 hodin - prakticky okamžitě po zadání tel. čísla. Pokud zadáte tel. číslo o víkendu nebo mimo vymezený čas, budeme Vám volat v prac. den v těchto hodinách.
Dotaz e-mailemZadejte svůj e-mail a dotaz. My Vám co nejdříve napíšeme zpět a poradíme s vybraným produktem.
Váš košík je prázdný

Nadpis

Zavřít
Zadejte přihlašovací údaje
e-mail
heslo