Matrace, postele, nábytek - Rothwell International s.r.o.

Poruchy spánku

Spánek se právem řadí mezi nejpříjemnější relaxační činnosti, kterými můžeme získat zpět ztracenou energii a řádně se uvolnit a načerpat síly. Jen málo z nás si přece o víkendu odpustí delší zdřímnutí či si nedopřeje rovnou snídani do postele. Mezi námi se ale najdou tací, kterým porucha spánku nedovolí si jej pořádně vychutnat. Nespavost a další poruchy spánku by se neměly podceňovat. Mohou být nepříjemným společníkem samy o sobě, ale také mohou signalizovat skrytou závažnou poruchu či nemoc. Proto je vždy nutné se jimi zabývat a odhalit jejich příčinu. Získaná odměna v podobě vydatného a ničím nerušeného spánku je opravdu velice vděčnou odměnou.

Jak na nespavost

Nejčastější poruchou spánku, na kterou můžeme natrefit, je nespavost. Insomnie, jak se nazývá v odborných kruzích, nemusí nutně znamenat jen to, že člověk nemůže usnout. Jako jedinec trpící nespavostí se označuje také někdo, který může usnout, ale jeho spánek je narušován častým probouzením. Tudíž se ve výsledku energie a odpočinku nedočká. S nespavostí jsou ale spojovány další neradostné chvilky, jakými jsou absolutní nemožnost usnout, problematické usínání či předčasné probouzení.

Nespavost nás může postihnout v dlouhodobějším časovém horizontu – ta je o to nebezpečnější a může mít vážné zdravotní následky. Přichází, pokud je váš spánek nedostatečný alespoň po dobu jednoho měsíce. Nespavost přechodná je o trochu mírumilovnější a můžeme si pod ní představit krátkodobější potíž, která zpravidla po nějaké době sama odezní. Většinou je způsobena stresem a všichni ji dobře známe. Každý se někdy učil na těžkou zkoušku, ze které měl nervy a těžkou hlavu, či se připravoval na náročný pohovor či projekt. A zkrátka nemohl usnout pod dojmem vysokého stresového vypětí.

Jedna nespavost má hodně příčin

Pod rouškou tajemství jsou ale zahaleny příčiny nespavosti. Občasnou nespavost zažil jistě každý a ta mohla pocházet z mnoha individuálních příčin. Mezi záludnosti této poruchy spánku patří to, že může doprovázet jiné tělesné či duševní poruchy. Stejně tak ale můžeme hovořit o nespavosti jako o primárním onemocnění. Mezi nejčastější příčiny tak patří:

 • stres a nadměrná psychická zátěž
 • nepravidelný spánek
 • změna přirozeného biologického rytmu, například při přechodu z letního na zimní čas či změnou časového pásma
 • deprese
 • kofein a alkohol
 • užívání některých léků
 • špatné prostředí pro spánek
 • nemoc
 • nedostatek pohybu během dne
 • nadměrná konzumace jídla nebo pití večer
 • syndrom neklidných nohou, kdy člověk při usínání cuká nohama, což ho probouzí a znesnadňuje mu usnutí.
Poruchy spánku

Léčba nespavosti

Na dlouhodobou nespavost nezabírá počítání oveček či teplé mléko s medem. Je třeba sáhnout po účinnějších metodách. Těmi ale nutně nemusí být léky a naštěstí existují i jiné přírodní alternativy. Oproti lékům na předpis jsou bezpečnější a mají také méně vedlejších účinků. Patří mezi ně zásobení těla hořčíkem a vápníkem. Tyto minerály obzvláště dobře působí, pokud se ve formě doplňků stravy berou dohromady. Další možností je vyzkoušet lociku. Že jste o ní ještě neslyšeli? Tato léčivá bylina se osvědčila jako pomůcka již v dobách starého Egypta a pomáhá nejen při nespavosti, ale také od únavy kloubů a svalů a při nervozitě. Při poruchách spánku se může také přiklonit k extraktu z chmele, který se využívá jako slabé sedativum. Ten lze požít nejen jako pivo, ale také ve formě čajové směsi, odvaru či tablet. Nespavost můžeme také zkusit zahnat aromaterapií či jógou a meditací. Vždy je ale současně třeba poradit se s odborníky a vybrat tu nejvhodnější metodu.

Hypersomnie, narkolepsie, spánková apnoe, syndrom neklidných nohou a další nepříjemnosti

Nespavost je nejčastější porucha spánku, odborná literatura nabízí ale výčet dalších poruch, které mohou odpočinku zabránit. Jedná se například o hypersomnii čili zvýšenou denní spavost, kdy nás trápí opačný problém se spánkem, a to jeho nadměrná spotřeba. Setkat se můžeme i s narkolepsií, která se také týká spánku během dne. Jedinec v tomto případě upadá do několikaminutového spánku během nějaké činnosti. U spánkové apnoe číhají nástrahy v podobě výpadků pravidelného dýchání. O syndromu neklidných nohou jsme se již zmínili. Tato nepříjemnost nutí člověka ve večerních hodinách a při usínání pohybovat dolními končetinami. Nebezpečnou odnoží poruch spánku je parasomnie čili náměsíčnost.

info@rothwell.cz
 • 1
KONTAKTUJTE NÁS
Od pondělí do pátku
8:30 - 17:00 hodin
Tel. zdarma: 800 700 075
Fax: 326 99 77 27
e-mail:info@rothwell.cz
Napište nám svoje telefonní
číslo, IHNED Vámzavoláme
Napište nám svůj vzkaz
rádi Vámodpovíme
Právě se nacházíte v kategorii :
2012 © All rights reserved| Created byRothwell International s.r.o.|Design by VOGO|odkazy|mapa serveru
 
Zpětné voláníZadejte své telefonní číslo, my Vám obratem zavoláme zpět a poradíme s vybraným produktem.


Nepovinné :


* Zpět voláme v pracovní dny od 8.30 do 17.00 hodin - prakticky okamžitě po zadání tel. čísla. Pokud zadáte tel. číslo o víkendu nebo mimo vymezený čas, budeme Vám volat v prac. den v těchto hodinách.
Dotaz e-mailemZadejte svůj e-mail a dotaz. My Vám co nejdříve napíšeme zpět a poradíme s vybraným produktem.
Váš košík je prázdný

Nadpis

Zavřít
Zadejte přihlašovací údaje
e-mail
heslo