Matrace, postele, nábytek - Rothwell International s.r.o.

Proč se nám zdají sny

Někdo si je velice živě pamatuje a za jedinou noc jich zažije hned několik. Jiný o nich zdánlivě vůbec neví a nedokáže si vybavit jediný detail. O co se jedná? O sny, které k nám přicházejí při večerním relaxu na lůžku. Dají se sny vůbec vědecky studovat? A proč se nám zdají? Tajemná říše snů je téma, do kterého s námi můžete dnes nahlédnout.

Sny záhadou lidstva až do poloviny 20. století

Nazveme-li sen úkazem, vůbec nebudeme přehánět. Už jen to, že je nemůžeme sami ovlivnit a přicházejí k nám, aniž bychom je mohli či nemohli zastavit, je fascinující. Když k tomu přičteme ještě to, že jsou to iluze čili obrazy, které se v naší mysli tvoří samovolně a většinou nezobrazují zcela pravdivou skutečnost, jedná se skutečně o jedinečný stav lidské mysli.

I když se sny zabývali již ve starém Egyptě a Římu, znamenaly opravdovou záhadu pro lidstvo až do poloviny 20. století. Pojmem ve studiu snů je jméno Nathaniel Kleitman a přelomovým výzkumem rok 1953 a představení světu REM fáze spánku. Kleitman se svými spolupracovníky tak dokázal, že REM fáze spánku, tedy ta, která se vyznačuje rychlými pohyby očí a nízkou svalovou aktivitou, je spojena se sny a s aktivitou mozku. Od té doby se tak sny staly pro vědu prostředkem seriózního výzkumu a bádání. Prostřednictvím snů se ale již dříve snažil lidskou psychiku pochopit například švýcarský psychoterapeut Carl Gustav Jung či rakouský psychoanalytik Sigmund Freud.

Proš se nám zdají sny

Příčinou únava, zvuky či vzpomínky

Psychologie sny popisuje jako zážitky iluzorních obrazů nebo jiných vjemů, které vytváří mozek během spánku. Pravdou je, že sny často ukazují události, které jsou ve skutečnosti nemožné nebo nepravděpodobné a jsou obvykle mimo kontrolu spáče. Jsou to ale zejména prožitky, které vznikají na základě reálných okolností, které se nám staly. Ať už si je vybavíme, či ne, v průměru se za jeden spánek objeví 8 až 10 snů. Zdají se nám v již zmíněné REM fázi. Ten první se dostaví již po přibližně hodině spánku a pak po jedné či dvou hodinách následují další, a to s větší či menší intenzitou.

Sny může ovlivnit to, čím jsme obklopeni, jako jen například únava, bolest či nemoc. Dále se jedná o vnější příčiny, mezi které mohou patřit různé zvuky, pocity chladu či tepla, které na nás mohou doléhat. Tím nejvýraznějším podnětem, se kterým se ve snech setkáváme, jsou ale naše subjektivní prožitky. Sny nám dokážou připomenout důležité události, vzpomínky, denní fantazie, potlačená i otevřená přání či nevyřešené problémy.

Co takhle si vzít na pomoc snář

I když si občas na své sny vzpomeneme a někdy si dokážeme vybavit celý jejich průběh, jen těžko je logicky vysvětlíme. Pro výklad snů si vždy můžeme vzít snář, tedy sborník vysvětlení pojmů, které nás mohou navést. Mezi nejčastější objekty, které nám mohou zkřížit cestu ve snu, je dům jako stupeň lidské mysli, jídlo jako naše znalosti či vědomosti, škola jako symbol učení, nahota jako symbol upřímnosti či otevřenosti, dítě jako příchod něčeho nového, zvířata jako jednotlivé zvyklosti či lidské vlastnosti či také lidé jako obraz našich vlastností. Zatímco Freud stavěl na tom, že sny jsou založeny na utajování a maskování, Jung je vidí jako mluvčího našich problémů.

Lze člověka zbavit snů?

Člověk musí spát, to je bez debat. Co kdyby ale sny vůbec nepřicházely? Je vůbec možné, aby člověk nesnil?  Všeobecně se uznává, že sen slouží k udržení spánku a zabraňuje tak působení negativních zážitků. Sen tedy právě proto reaguje na vnější podněty, aby zabránil probuzení a chránil tak spánek samotný. Dlouhodobá snová deprivace může ale vést k vážným poruchám osobnosti. Raději se tak ponořme do říše snů. Když se nám budou vyhýbat noční můry, můžeme si tak jedině odpočinout.

info@rothwell.cz
  • 1
KONTAKTUJTE NÁS
Od pondělí do pátku
8:30 - 17:00 hodin
Tel. zdarma: 800 700 075
Fax: 326 99 77 27
e-mail:info@rothwell.cz
Napište nám svoje telefonní
číslo, IHNED Vámzavoláme
Napište nám svůj vzkaz
rádi Vámodpovíme
Právě se nacházíte v kategorii :
2012 © All rights reserved| Created byRothwell International s.r.o.|Design by VOGO|odkazy|mapa serveru
 
Zpětné voláníZadejte své telefonní číslo, my Vám obratem zavoláme zpět a poradíme s vybraným produktem.


Nepovinné :


* Zpět voláme v pracovní dny od 8.30 do 17.00 hodin - prakticky okamžitě po zadání tel. čísla. Pokud zadáte tel. číslo o víkendu nebo mimo vymezený čas, budeme Vám volat v prac. den v těchto hodinách.
Dotaz e-mailemZadejte svůj e-mail a dotaz. My Vám co nejdříve napíšeme zpět a poradíme s vybraným produktem.
Váš košík je prázdný

Nadpis

Zavřít
Zadejte přihlašovací údaje
e-mail
heslo