Matrace, postele, nábytek - Rothwell International s.r.o.

Spánková apnoe

Spánková apnoe je velmi závažné onemocnění, které ohrožuje především ty, kteří trpí některou z kardiovaskulárních chorob. Podle příčin se spánková apnoe dělí na tři skupiny, jedná se o obstrukční (vyvolána obstrukcí v horních cestách dýchacích, dechové úsilí však zůstává zachováno), centrální (má svou příčinu v CNS, dechové úsilí není přítomno) a smíšenou (kombinace obou předchozích).

Co vlastně je spánková apnoe?

Normální zdravý člověk při nádechu vdechne vzduch nosem nebo ústy a ten proudí hltanem a posléze hrtanem dolů od plic. V případě výdechu je postup opačný, nicméně ani zde vzduchu nic nebrání v tom, aby volně proudil. Pokud ovšem trpíte takzvanou spánkovou apnoí, toto u vás neplatí. Celý problém je totiž v hltanu, který má pro člověka významnou funkci v polykání a dýchání a lze jej pro představu zjednodušeně popsat jako dlouhou pružnou trubici, kterou u zdravého člověka proudí vzduch bez omezení. U jedince trpícího spánkovou apnoí jsou však síly, které udržují hltan rozšířený, slabší než ty, které jej uzavírají.

I když to nezní jako příliš velký problém, u lidí postižených spánkovou apnoí se může hltan uzavřít dokonce na několik sekund, díky čemuž nemůže do plic proudit vzduch a postižený má pocit, že se dusí. V bdělém stavu k těmto situacím nedochází, protože se mozek stará o to, aby svaly, které hltan obklopují, trubici nemohly zcela uzavřít.

Spánková apnoe

Pozor na spaní na zádech

Velmi riziková je například poloha na zádech, kdy může dojít k uzavření hltanu kvůli tomu, že svaly, které jej obklopují, nejsou dostatečně silné a díky tomu neproudí do plic dostatečné množství vzduchu. V důsledku toho klesá hladina kyslíku v krvi a stoupá hladina oxidu uhličitého. Tento stav je už skutečně životu nebezpečný, člověk totiž bez kyslíku vydrží jen pár minut, poté následuje smrt. Většinou sice krátká zástava dechu „vyburcuje“ mozek, který situaci vyhodnotí tak, že je něco v nepořádku, a vyšle signál svalům, které se starají o otevření hltanu. Tato zástava může trvat jen pár sekund, charakteristickým znakem spánkové apnoe je pak chrápání, které způsobují vibrace tkání, které jsou umístěné kolem hltanu. Pokud však chrápání najednou ustane, může se jednat o známku toho, že jsou dýchací cesty kompletně ucpané a člověk se začne dusit. Dechová zástava navíc velmi namáhá srdce, zvyšuje krevní tlak a také srdeční tep. Tato choroba také zvyšuje riziko infarktu.

Rizikové faktory

  • konzumace nadměrného množství potravy před spaním
  • konzumace alkoholu před spaním
  • nadváha
  • nepravidelný spánek
  • rodinná anamnéza
  • kouření

Lidé trpící spánkovou apnoí si většinou stěžují na problémy se spánkem, dále pak na únavu, bolesti hlavy, sucho v krku, probouzení bez zjevné příčiny, potíže s koncentrací a pamětí a také na náladovost nebo podrážděnost.

info@rothwell.cz
  • 1
KONTAKTUJTE NÁS
Od pondělí do pátku
8:30 - 17:00 hodin
Tel. zdarma: 800 700 075
Fax: 326 99 77 27
e-mail:info@rothwell.cz
Napište nám svoje telefonní
číslo, IHNED Vámzavoláme
Napište nám svůj vzkaz
rádi Vámodpovíme
Právě se nacházíte v kategorii :
2012 © All rights reserved| Created byRothwell International s.r.o.|Design by VOGO|odkazy|mapa serveru
 
Zpětné voláníZadejte své telefonní číslo, my Vám obratem zavoláme zpět a poradíme s vybraným produktem.


Nepovinné :


* Zpět voláme v pracovní dny od 8.30 do 17.00 hodin - prakticky okamžitě po zadání tel. čísla. Pokud zadáte tel. číslo o víkendu nebo mimo vymezený čas, budeme Vám volat v prac. den v těchto hodinách.
Dotaz e-mailemZadejte svůj e-mail a dotaz. My Vám co nejdříve napíšeme zpět a poradíme s vybraným produktem.
Váš košík je prázdný

Nadpis

Zavřít
Zadejte přihlašovací údaje
e-mail
heslo