Matrace, postele, nábytek - Rothwell International s.r.o.

Společné spaní a zlozvyky

Čas strávený se svými nejbližšími se v současnosti stává stále luxusnějším zbožím, které si ale za peníze nekoupíme. Snažíme se tak najít každou volnou chvilku, když se všichni členové rodiny sejdou večer u jednoho stolu a nejlépe i při společné večerní relaxaci, zkrátka, když si všichni najdeme čas, kdy chceme být pohromadě s rodinou, partnerem či nejbližšími. Kde jinde by to mělo být přirozenější než při intimním sdílení radosti a rodinného štěstí v posteli. Občas ale dobrý úmysl nemusí padnout na úrodnou půdu a ze společné radosti je spíš vztek jednoho z partnerů či pláč vašeho potomka, kterému se nechce ze společné postele ven.  

Společné spaní vychází z přirozené potřeby člověka vzájemně se sdružovat a ochraňovat svou rodinu a své potomky ve dne i v noci. Jak jinak začít a skončit den než vstávat a usínat vedle milovaného člověka. Společný prostor sdílený při spánku rodiči a dítětem je především výraz uspokojení základních potřeb miminka a projevem důvěry rodičů v pláč dítěte. Každé dítě má jiné spánkové potřeby a rytmy. Cílem je, aby rodiče mohli zareagovat na potřeby dítěte, ale také to, aby se zároveň celá rodina vyspala dobře a spokojeně.

Když je chrápání příliš

Někdy ale nastanou chvíle, kdy nastupují na scénu oddělené ložnice. Hrozba partnerské krize, která se nad tímto výrazem vznáší, je celkem neopodstatněná. Jednou z nejčastějších příčin, proč je volíme, je nadměrné a neustálé chrápání. Tento nepříjemný noční zážitek ovlivňuje nejen spánek druhých, ale také energii a náladu druhý den, kdy se cítíte spíše nevyspalí a rozladění. Nejjednodušším řešením je dotyčného na nepříjemný zlozvyk upozornit, například zapískat či zamlaskat, ale to není příjemné ani jednomu z partnerů. A co více, nadměrné chrápání může být i signál zdravotních problémů.

Pro oddělené prostory často mluví i odlišné biorytmy nebo rozdílná představa o teplotě v místnosti. Zatímco „skřivani“ padají do postele už kolem desáté večer, „sovy“ uléhají nejdříve po půlnoci a pochopitelně se vzájemně ruší i při ranním vstávání. Příčinou neshody může být i to, když si partner rád čte do noci knihu a nerespektuje, že toho druhého světlo lampičky může rozptylovat od usnutí.

Oddělené ložnice skýtají určitou výhodu například ve chvíli, kdy žena přivede na svět dítě, ke kterému je nutné každé dvě až tři hodiny vstát a nakojit ho. V tomto případě se jedná spíše o prozatímní řešení. Alfou a omegou spánku je ale také postel samotná. Pokud se neustále taháte o peřinu či se přetlačujete o svůj prostor na spaní, nejspíše se vyplatí koupit brzy novou postel.

Společné spaní a zlozvyky

Další nocležník ve společné posteli

Pocit mateřské a rodičovské sounáležitosti se nejlépe projevuje tím, že se k potomkovi přitulíme ve společné posteli, kde posléze společně spokojeně usneme. Dobrý úmysl se ale brzy může proměnit ve zlozvyk, když se tato večerní aktivita stane pravidlem. Dítko pak nechce odejít vůbec a vzmáhá se tomu, aby odpočívalo ve své vlastní postýlce.

Otázku, zdali může dítě sdílet postel s rodiči, provází bouřlivá diskuze příznivců i odpůrců na obou stranách. Možná to dítěti dodává pocit jistoty, ale možná mu také zakládáte na celoživotní problém. I v tomto případě platí pravidlo zlaté střední cesty a selský rozum. I když se pod tímto názvem často skloňuje hlavně společná postel, důležitý je ale jeho smysl. Společný spánek znamená, že jsme zejména v začátku dítěti nablízku a spíme ve společně sdíleném prostoru.

Co dělat, když se nechce ven?

Přimět potomka k tomu, aby šel spát do vlastní postýlky, není záležitost jednoho večera. Pro dospělé je pochopitelné, že partneři potřebují soukromé chvilky jen pro sebe. Ale vysvětlete to malému, kterého chcete obdařit přinejmenším stejnou porcí lásky!

Jde to relativně dobře zhruba do šesti měsíců. Čím je ale dítě starší, tím hůře může ke spaní odděleně přistupovat.  V pozdějším věku můžeme zaměstnat například oblíbenou plyšovou hračku, postupný nácvik či každovečerní rituály. Občas prostě toužíme po tom zalézt někam, kde budeme jen a pouze my a nikdo jiný.  Zároveň je ale důležité vyvážit chvilky o samotě chvilkami společnými a zejména najít kompromis.

info@rothwell.cz
  • 1
KONTAKTUJTE NÁS
Od pondělí do pátku
8:30 - 17:00 hodin
Tel. zdarma: 800 700 075
Fax: 326 99 77 27
e-mail:info@rothwell.cz
Napište nám svoje telefonní
číslo, IHNED Vámzavoláme
Napište nám svůj vzkaz
rádi Vámodpovíme
Právě se nacházíte v kategorii :
2012 © All rights reserved| Created byRothwell International s.r.o.|Design by VOGO|odkazy|mapa serveru
 
Zpětné voláníZadejte své telefonní číslo, my Vám obratem zavoláme zpět a poradíme s vybraným produktem.


Nepovinné :


* Zpět voláme v pracovní dny od 8.30 do 17.00 hodin - prakticky okamžitě po zadání tel. čísla. Pokud zadáte tel. číslo o víkendu nebo mimo vymezený čas, budeme Vám volat v prac. den v těchto hodinách.
Dotaz e-mailemZadejte svůj e-mail a dotaz. My Vám co nejdříve napíšeme zpět a poradíme s vybraným produktem.
Váš košík je prázdný

Nadpis

Zavřít
Zadejte přihlašovací údaje
e-mail
heslo